Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromé pololetní kulturní účtování

18. 06. 2017 22:56:11
Blíží se polovina roku 2017. Jaký byl pro mne kulturně? Tak měsíc po měsíci.. Leden - nic. Únor: 5. 2. reprezentativní ples - tanec je také kultura, pěkný večer, ale poněkud formální.

8. 2. koncert: klavírní recitál Karla Košárka. Takové pohlazení duše, výborný výkon. Uklidňující.

11. 2. náš vesnický obecní ples. Nic formálního, vynikající atmosféra, jako každý rok vyprodáno, dobrá hudba a tím i dobrý tanec, skvělá společnost. Vrcholem taneční vystoupení členů zastupitelstva v čele s vždy seriózním starostou na píseň Moskau. Ovace ve stoje. Museli to celé zopakovat. Paráda.

19. 2. kulturně-folklórní zážitek, masopustní průvod a vodění medvěda v naší vesnici. Zapojena půlka obyvatel. Veselá až rozpustilá atmosféra. Tančím s medvědem. Pak pochování basy na návsi, vtipné proslovy, nevázané veselí.

25. 2. Cinestar: Bába z ledu. Úsměvné, ale i k zamyšlení. Výborná paní Kronerová i další herci. Neotřelé prostředí. Dobrý příběh s nenápadným poselstvím - v každém věku stojí život za to.

Březen:

4. 3. Slezské divadlo: Bratři Karamazovi. Zajímavé a nápadité uspořádaní jeviště. Jinak truchlivá hra truchlivého obsahu. Dobré herecké výkony. Mnohé jen naznačeno.

11. 3. Cinestar: Masaryk. Excelentní Karel Roden. Dobře vystavěný příběh. Osud politika s tragickým koncem, ale tady teprve začátek. Film rozhodně stál za vidění.

15. 3. koncert: Večer třítriový - hrána díla Suka, Nováka a Dvořáka, spíše ta temná a smutná, až patetická. Možná ale můj truchlivý dojem poznamenala smrt milovaného psa.

Duben:

8. 4. Slezské divadlo: Carmina Burana - nádhera! Majestátní, uhrančivá hudba, skvělá choreografie, působivý zážitek.

13. 4. Trevír, Německo: návštěva památek, neuvěřitelně obrovská Porta Nigra, ze které přímo dýchali Římané. Prostá a prostorem velkolepá bazilika. Arcibiskupský palác ve třech stavebních stylech.

14. 4. Lucemburk: opět památky. Katedrála a hrob Jana Lucemburského, gotika tady přímo dýchá. Náměstíčko Jana Palacha - v kolika českých městech ho máme?

15. 4. Cáchy, Německo: kulatá katedrála, ve které korunovali Karla Velikého. Jeho trůn bohužel nespatřen, zavřeno. Ale pak velkolepá radnice s trůním sálem, ve kterém byl vzdáván hold korunovaným římským císařům. I našemu Karlu IV.

20. 4. Slezské divadlo: Příběhy obyčejného šílenství. Trochu obavy ze srovnávání s filmem a Ivanem Trojanem, ale zbytečné - skvělé představení, výborné výkony, chytrý humor nutící k přemýšlení. Každý máme nějakou úchylku.

29. 4. Praha: celý Pražský hrad. Pokolikáté již? Nedá se spočítat. Tentokrát s německými příbuznými. A znovu a znovu člověk stojí v záklonu před Katedrálou a sleduje oblouky a zákoutí a chrliče, pak je zase okouzlen velkolepým prostorem Vladislavského sálu a poté tiše přemítá ve Svatojiřské bazilice - tudy prostě kráčely dějiny.

30. 4. Praha: opět a zas krása Staroměstského náměstí, pak prohlídka nádherných prostor Obecního domu, Smetanova síň nemůže opakovaně neupoutat, ale i detaily dalších místností, sladění vzorů záclon a dekoru křesel, Mucha a další velikáni.

Téhož dne večer: Nová scéna Národního divadla a laterna magica - Malý princ. Člověk neví, kam se dívat dřív. Na projekci mnoha pláten v pozadí, na chlapce představujícího malého prince, na jeho matku, na ztroskotance pilota, na tanečníky - a občas v pozadí proběhne liška. Velice působivé.

Květen:

2. 5. Praha, Veletržní palác - Národní galerie. Moderní umění. Půl dne nestačí. Člověk nemůže vstřebat tolik vjemů najednou. Moderní malby a sochy, to je především nápad, neotřelost, nový pohled. A k tomu obrovské prostory tohoto čistého funkcionalistického paláce.

3. 5. Mělník: prohlídka zámeckých prostor, bez průvodce, neb nás bylo málo, ale s textem v ruce - o to možná zajímavější. Zařízené místnosti, které poslední dobou znovu ožívají, majitel ostatně potkán na nádvoří. Krásný zámek na krásném místě.

5. 5. Stará Boleslav: zdejší zámek patřící Habsburkům, známe Hopsa hejsa do Brandejsa v pojetí Jana Wericha alias Rudolfa II. Zámek stojí za návštěvu. Místo vraždy svatého Václava ne.

10. 5. koncert: Židovská hudba pro violoncello v podání otce a dcery Hoškových. Trochu jiná hudba, neb židovství člověk většinou nezná z hudební stránky. Také violoncella nejsou až tak běžné nástroje, natož když hrají sama a spolu. Neobvyklý zážitek.

13. 5. Slezské divadlo: Řeči - slavná komedie, slovní paráda, oddechový zážitek plný chytrého humoru a slovních hříček a velice dobrých hereckých výkonů. Prima.

Červen:

3. 6. Slezské divadlo: muzikál Noc na Karlštejně. Obavy ze srovnávání se slavným filmem zmizely po prvních minutách. Tento muzikál je prostě svůj, svěží, laskavý, chytlavý, jednoduše dobrý. Na hercích byla vidět radost a jejich nadšení se přeneslo i do hlediště. Svěže veselý zážitek. Výbornéí představení.

17. 6. Litomyšl: koncert České filharmonie a sólistů vídeňské opery. Neuvěřitelný zážitek umocněný prostředím zámku, excelentní Adam Plachetka, úžasní filharmonici, operní árie. Člověk ani nedýchal. Ovace ve stoje. Dva přídavky. Jistě jeden z vrcholů tohoto roku. Hudba a zpěv se nesou tím čistým prostorem a člověk ani nedýchá.

Do konce června už žádný další kulturní vněm nechystám.

Také jsem přečetla 21 knih. Ale to je jiná věc...

Autor: Renata Pospiechová | neděle 18.6.2017 22:56 | karma článku: 5.78 | přečteno: 99x

Další články blogera

Renata Pospiechová

Konečně vím, koho volit

V záplavě předvolebních debat, neuvěřitelně zajímavých a napínavých volebních spotů, neutuchajícího množství inzerátů s více či méně údernými hesly, v záplavě slibů všeho všem konečně držím v ruce tu správnou brožuru.

4.10.2017 v 21:53 | Karma článku: 38.01 | Přečteno: 3264 | Diskuse

Renata Pospiechová

Masaryk .. a další

Před osmdesáti lety zemřel prezident Masaryk. Vzdělaný prezident s noblesním chováním, důstojným vzezřením a přirozenou autoritou. Dovede si ho někdo představit s virózou nad korunovačními klenoty? Jeho rozhodně ne.

14.9.2017 v 18:27 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 254 | Diskuse

Renata Pospiechová

Rusi, Sověti

Bylo mi 9, když přišli. Na ranní mámino - "Vstávejte, Rusi přišli." - vyslovené přes slzy, nikdy nezapomenu. V mé duši tehdy zavládl ještě větší zmatek, než tam byl dřív.. Jací Rusi? A proč přišli?

21.8.2017 v 22:11 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 518 | Diskuse

Renata Pospiechová

Letně a poněkud osobně

Malé jihočeské lázně. Přijela jsem sem vlakem, který jede z Tábora krásnou až poetickou krajinou, a nakonec po krásně klenutém mostě. V tomto městečku jsem poprvé byla před mnoha a mnoha lety. I tehdy jsem přijela vlakem po mostě.

28.7.2017 v 21:13 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vlasta Fišrová

Jak jsem hrála ve filmu

Krušného horory režiséra Petra Mikšíčka mají pokračování, z hor Krušných se přesouváme do hor Doupovských, kde se na jednom z kopců nachází zvláštní ornament. Vysázený z buků kdysi před lety, zajímavý pro záhadology.

17.10.2017 v 10:53 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Sýkora

Vzestup civilizace – Řekové

Řekové jsou indoevropský národ, který dnes obývá především Řecko, dále žijí jeho příslušníci na Kypru, v Albánii, Itálii a Egyptě a má přibližně 15 miliónů členů.

17.10.2017 v 9:17 | Karma článku: 2.68 | Přečteno: 81 |

Milena Zelenková

Recyklace herců a účinkujících v našich televizích je už totálně absurdní

Nejlépe problém s nedostatkem nových tváři vyřešil pan ředitel Soukup na Barrandově. Tvoří pořady podle okopírovaných modelů a dosazuje do hlavních rolí sám sebe a pár svých oblíbenců a to se vysílá celé dny. Dívá se na to někdo?

17.10.2017 v 9:02 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 1593 | Diskuse

Přemysl Čech

Rozhovor s mladým italským barytonistou Gabriele Nanim k vydání jeho profilového CD

Gabriele Nani, narozen 1979 v italském Bergamu. Lyrický barytonista, absolvent Konzervatoře Luciana Pavarottiho v Modeně. Vyhledávaný intepret děl Mozarta, Rossiniho, Pucciniho, Verdiho a jiných světových autorů.

17.10.2017 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Karel Sýkora

Vzestup civilizace – Římané

Jako Římané (latinsky Romani, Quirites) byli původně ve starověku označováni obyvatelé města Říma (latinsky Roma). Jak se šířila římská nadvláda, přešlo toto pojmenování na všechny obyvatele Itálie.

17.10.2017 v 6:54 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 115 |
Počet článků 166 Celková karma 22.92 Průměrná čtenost 800
Optimistická realistka, vždy pro demokracii a proti komunismu


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.