Každoroční pololetní kulturní bilancování

10. 01. 2019 20:06:58
Rok 2018 nenávratně skončil. Jaký byl pro mne z hlediska kultury ve II. pololetí? Pojďme bilancovat.

Přečetla jsem 22 knih.

A to ostatní?

4. 7.Zámek Náměšť na Hané - vcelku pěkný, ale nic výjimečného, postaven rodinou Harrachů. Kolem překrásný udržovaný park.

10. 7. Výstaviště Brno - výstava obrazů Alfonse Muchy. Obrovská plátna Slovanské epopeje s vybájenými výjevy z dějin, postavy většinou s přehnanými gesty i téměř nadpřirozenými výrazy v mlžných oparech dávnověkých kulis vedle jemných plakátů s květinovými ornamenty a oduševnělou krásou opakující se něžné ženské tváře. Jako by to vytvořili dva malíři - ale je to jediný a jedinečný Mucha. Musel to být člověk neuvěřitelné tvůrčí síly a určité rozervanosti.

Tentýž den Diecézní muzeum v Brně a především gotická krása Madony z Veveří. Před tou se dá stát a opájet se opravdu velice dlouho. Kdo ví, čí ruka vedla tyto umné tahy. Oduševnělá krása.

12. 7. Bazilika v Třebíči - románská klenba, neuvěřitelné rozměr i stáří - benediktíni zde působili už ve 12. století, krypta s románskými sloupy, tohle místo přímo dýchá dávnem. A člověk téměř nedýchá před umem předků.

Téhož dne ještě Jaroměřice nad Rokytnou - pozoruhodný barokní zámek, překvapivě prostorný, nádherně vyzdobené sály, dokonce římské lázně. Hrob Otokara Březiny na místním hřbitově a působivá socha smutku Františka Bílka. Ti dva si byli jistě velice blízcí.

13. 7. Židovské město v Třebíči - člověk se ocitne v jiném světě a jiné době. Procházka v dešti, nikde nikdo, skoro jako by se měli v uzoučkých uličkách objevit původní obyvatelé a jen tak projít kolem.

15. 7. Praha - Jízdárna Pražského hradu a výstava ke 100. výročí založení Československa. Mnoho dobových dokumentů i jiných rekvizit, ale poněkud strojené. Zaujaly inaugurační projevy prezidentů.

16. 7. Staroměstská radnice a poprvé její prohlídka s výkladem průvodkyně, byť v angličtině - zcela jiný pohled na toto místo, působivé zejména historické podzemí s kobkami středověkého vězení a dalšími stopami zašlých časů.

17. 7. Vyšehrad a Slavín - pokolikáté již? Večer letní scéna na Vyšehradě a komedie Kutloch s výborným Filipem Blažkem. divadelní zážitek umocněný geniem loci.

18. 7. Galerie Karlova mostu se sochami a věžemi a výhledy, pohádková Kampa a Muzeum Kampa - výstava fotografií britské královské rodiny. Noblesa bez příkras. Vpodvečer procházka Novým světem s jeho lucernami a zákoutími a večer tamtéž divadelní letní scéna Ungeltu a komedie Kdokoli může dělat cokoli s dobrou Terezou Kostkovou a o něco lepší Jitkou Smutnou.

19. 7. Muzeum Jana Wericha v jeho domě - konečně otevřeno, návštěva rozhodně stojí za to, byť má člověk poněkud pocit, že se příliš vtírá do soukromí procházením místnostmi - tady je jeho křeslo, tady psával, takový měl výhled, tohle rád jedl - a zvednete-li telefonní sluchátko, uslyšíte jeho hlas. Nebo Voskovcův. Díky za vás oba, vy dva.

27. 7. Luhačovice - místní lázeňské divadlo a komedie Vězeň na II. avenue - skvělá a neodolatelná Simona Stašová v úmorném letním vedru a dusnu. Prostě Paní herečka.

15. 9. lidová zábava místních dožínek s vystoupeními dětí a seniorek atp.

26. 9. Madrid - Královský palác - tak tohle je opravdu něco. Skvostné sály, soukromé komnaty, jídelna se stolem pro 100 hostů, sbírka Stradivárek, soukromá kaple - nádhera.

27. 9. El Escorial - podruhé v životě návštěva tohoto mohutného kláštera a hrobky španělských králů s vitrínami pro rakve s jejich usušenými ostatky, s hrobem nemanželského Dona Juana d ́Austria, se soukromou kaplí, s bazilikou, s nádherným rozlehlým parkem okolo.

29. 9. Toledo - tady se prostě projdete středověkem i dobou dřívější a co krok, to narazíte na historii. Dlažba, uličky, hradby, mosty, domy, přezdobená katedrála s přetékajícím zlatem a sakristií s obrazy El Greca, Tiziana, Rafaela, prostší synagoga, románská mešita.. Neuvěřitelné, byť podruhé v životě.

30. 9. Madrid a El Prado. Světová galerie. Můžete celé hodiny jen tak chodit a kochat se díly géniů nejen ze Španělska - je tady například Goya a obě jeho Maje, ale také obrazy z doby duševních běsů, nebo Velasquez a jeho realistické ztvárnění členů královské rodiny, třeba Las Meninas - ale i obrazy jiných autorů všech dob a ze všech koutů Evropy. Nádhera.

1. 10. Segovia - starobylé město se zachovalým římským viaduktem dosahujícím neuvěřitelných výšek a dochovaným v délce 16 km, ale také s katedrálou s mixem stylů, s Alcazarém tak pohádkovým, že inspiroval samotného Disneye, nebo s kostelem sv. Michala, ve kterém byla korunována Isabela Kastilská.

18. 10. Cinestar - americký film První člověk. Prostá krása. Jeden z nejlepších filmů, jaký jsem kdy viděla.

10. 11. Brněnské filozofické divadlo uvedlo jednu ze svých her s filozofickým kontextem, podtextem i vyzněním. V jedné z hlavních rolí můj syn - takže objektivně: úžasné.

31. 12. Bratislava - Slovenské národní divadlo, Nová budova: Apartmá v hotelu Bristol. Výborná komedie, vynikající herecké výkony, úžasná atmosféra. Skvělé zakončení roku 2018.

Autor: Renata Pospiechová | čtvrtek 10.1.2019 20:06 | karma článku: 5.57 | přečteno: 81x

Další články blogera

Renata Pospiechová

Radosti zimy

Přišla zima. Normální - sníh, mráz, náledí, občas fouká. Vše, co k ní u nás běžně patří, či patřilo.

13.1.2019 v 20:26 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 134 | Diskuse

Renata Pospiechová

Obědy zdarma? Proboha!

Sociální demokraté v čele s poslankyní Valachovou uvažují o zavedení obědů dětem ve školách zdarma. Ty chudinky malé se přece mají právo najíst.

6.12.2018 v 19:25 | Karma článku: 47.79 | Přečteno: 9974 | Diskuse

Renata Pospiechová

Mikuláš

Chodíval k nám - v mých dětských očích neskutečně veliký Mikuláš, nádherný bílý anděl a kdesi vzadu se krčil čert s vyplazeným jazykem. Většinou stačilo zazpívat písničku nebo přednést básničku, přikývnout, že jsem byla hodná.

5.12.2018 v 22:05 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 410 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Bez podprsenky, ve vytahaným triku a v teplákách

„Honzo, tobě to můžu říct, ty se mi nebudeš smát.“ Pravila Maruška, když jsem se jí včera zeptal, proč se nad kafem a větrníkem tak hezky nakrucuje a natřásá hrudníkem. Tiše jsem přikývnul a čekal, co z ní vypadne.

17.1.2019 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Libuše Palková

Podvodnice a podvodní Betlém

Je už dávno po vánocích, ale já teprve nedávno uklízela poslední zbytky vánoční výzdoby, a když jsem ukládala do krabice svůj krásný papírový Betlémek vzpomněla jsem si, že v Itálii jsem jednou viděla podvodní jesličky s Ježíškem

17.1.2019 v 11:52 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 327 | Diskuse

Tadeáš Firla

Je dobré občas zastavit, nebo alespoň přibrzdit

Když jedeme po dálnici, tak si člověk neuvědomí rychlost, kterou se pohybuje, až tehdy, když sám zastaví. Nikdo není schopen zpomalit tento nepřetržitý tok vozidel.

17.1.2019 v 9:24 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 159 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

O milování na recepci

Naskočila jsem do auta, protože si jeden Řek stěžoval, že moji zaměstnanci využívají recepci ke svým erotickým potřebám. Každým rokem jsem samozřejmě čekala na nějaké nepříjemnosti nebo legraci, ale tohle! A co náš zákon? A co já?

17.1.2019 v 8:16 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Helena Vlachová

Něco pro ženy

Ve své profesi se občas setkávám se ženami, které se necítí šťastné v manželství či v partnerském vztahu, nebo zažívají rozchod s partnerem.

17.1.2019 v 6:38 | Karma článku: 13.09 | Přečteno: 458 | Diskuse
Počet článků 193 Celková karma 19.17 Průměrná čtenost 846
Optimistická realistka, vždy pro demokracii a proti komunismu

Najdete na iDNES.cz